Stomatologia zachowawcza


stomatologia zachowawcza

Twoje zęby zawsze w idealnym stanie

Jeżeli chcesz utrzymać swoje zęby przez długie lata w najbardziej naturalnym kształcie przy zachowaniu wszystkich właściwości, stosuj profilaktykę. Przedwczesne wykrycie problemu, np. próchnicy to mniej skomplikowane i tańsze leczenie.

NIE MA SIĘ CZEGO BAĆ

Czasy, kiedy leczenie ubytków próchnicowych bolało, dawno minęły.
Możesz pozbyć się próchnicy całkowicie bezboleśnie.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

próchnica i stomatologia zachowawcza

Leczenie próchnicy

Leczenie może powstrzymać przed postępującą próchnicą. Zniszczona struktura zęba nie regeneruje się sama.

odbudowa a stomatologia zachowawcza

Leczenie pourazowe koron zębów

Doznałeś urazu? Zapewniamy Ci kosmetyczną odbudowę i odtworzenie funkcji żucia. Nie zobaczysz różnicy.


stomatologia zachowawcza leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe

W przypadku gdy próchnica zniszczy tkankę zęba w bardzo znacznej części i powstaje zapalenie któremu towarzyszy silny ból zmuszeni jesteśmy do przeprowadzenia leczenia kanałowego. Dzięki skutecznemu znieczuleniu i nowoczesnej aparaturze możemy wyleczyć nawet bardzo zniszczone zęby. Gdy dochodzi do zapalenia miazgi w skutek dużych ubytków próchnicowych, niestandardowych wypełnień, czy urazów zębów niezbędne jest leczenie kanałowe.

usuwanie kamienia w stomatologii zachowawczej

Usuwanie kamienia i osadu

Kamień nad i poddziąsłowy usuwamy przy pomocy skalera ultradźwiękowego. Kawa, herbata papierosy przyczyniają się do powstawania osadów nazębnych. Stosując specjalistyczne szczoteczki oraz zabieg piaskowania jesteśmy w stanie przywrócić im idealną czystość. Jako ostatni zabieg polecamy pokrycie czystych już zębów lakierem fluorowym.


Zaburzenia czynnościowe układu ruchowego narządu żucia

To drugie, zaraz po próchnicy zębów, najczęstsze schorzenie w stomatologii. Obecnie uważa się, że są one coraz bardziej powszechne i występują nawet u 80% społeczeństwa. Najczęstszą przyczyną, która prowadzi do tych zaburzeń jest bruksizm. Leczenie polega między innymi na zastosowaniu odpowiednich ćwiczeń, masażów oraz szyn relaksacyjnych.

Co to jest bruksizm?

Jest to parafunkcja zwarciowa, polegająca na mimowolnym, nawykowym, często nieświadomym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami. Przebiega z okresami zaostrzeń, wpływając często nie tylko miejscowo na narząd żucia, ale również na inne narządy i układy organizmu człowieka. Może również występować razem z innymi parafunkcjami, co powoduje nasilenie jego negatywnego wpływu.

Przyczyny bruksizmu

Uważa się, iż główną przyczyną bruksizmu jest wpływ stresu i zwiększonego napięcia psycho-emocjonalnego na ośrodkowy układ mięśniowo-nerwowy. Pewien wpływ na jego powstawanie mogą mieć czynniki genetyczne, bądź niektóre zespoły neurologiczne. Może on także występować jako uboczny skutek farmakoterapii lub towarzyszyć niektórym chorobom.

Objawy bruksizmu

Bóle głowy, karku, szumy uszne, uczucie wysadzania gałki ocznej, przerost oraz ból mięśni żucia. W obrębie uzębienia objawami są: tarczki wytarcia, obnażenia szyjek zębowych, pęknięcia szkliwa. Charakterystyczne są również ubytki klinowe, które powstają w okolicy szyjek zębów. W obrębie przyzębia mają miejsce recesje dziąseł. Może również występować anemizacja błony śluzowej języka, warg lub policzków w obrębie linii zgryzu.

Najczęściej zadawane pytania przez naszych pacjentów:


Czym różni się plomba światłoutwardzalna od amalgamatowej?

Wypełnienie światłoutwardzalna nie przebarwia zęba tak jak plomba amalgamatowa, można nią także odbudować większy ubytek z zachowaniem szczelności i naturalnego wyglądu zęba.

Czy środki znieczulające są bezpieczne?

W naszym gabinecie pracujemy ze środkami znieczulającymi najnowszej generacji, przy których ryzyko uczulenia jest znikome.

Dlaczego po znieczuleniu nie powinno się jeść?

Znieczulenie obejmuje poza łukiem zębowym policzek i wargę, tym samym stwarzając ryzyko bezwiednego przygryzienia i uszkodzenia opisywanych części twarzy.

Czy ciąża jest przeciwwskazaniem do leczenia stomatologicznego?

Ciąża nie musi być przeciwwskazaniem do leczenia stomatologicznego. Najlepszym okresem do leczenia i znieczulenia jest drugi trymestr ciąży.

Czy dbając o zęby i higienę ustną jest mi potrzebne usuwanie kamienia i osadu u stomatologa?

Szczotka, nić stomatologiczna, ani płyn do płukania nie zawsze wystarczają do pozbycia się kamienia i osadu. Problem dotyczy 90% Polaków. Jedyną formą skutecznego pozbycia sie kamienia jest skaler ultradźwiękowy, a osadu specjalnymi szczoteczkami dostępnymi w gabinecie. Oczyszczone zęby warto pokryć lakierem fluorowym.

Wybierz się do nas na wizytę kontrolną

Bezpłatnie zbadamy stan Twojego uzębienia
Sprawdź dojazd

Wygodny dojazd z całego Śląska