Stomatologia zachowawcza zajmuje się przede wszystkim zapobieganiem i leczeniem próchnicy zębów. Podstawowym jej celem jest utrzymanie dobrego stanu uzębienia, zachowanie żywotności zębów i ich estetycznego wyglądu. Nauczymy Cię jak dbać o zęby, by jak najdłużej cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia ogólna zapewnia szeroki zakres zabiegów, których celem jest profilaktyka chorób zębów oraz leczenie powstałych ubytków próchniczych. Dowiedz się więcej o materiałach i znieczuleniach stosowanych w Alfadent:
Zaburzenia czynnościowe układu ruchowego narządu żucia
To drugie, zaraz po próchnicy zębów, najczęstsze schorzenie w stomatologii. Obecnie uważa się, że są one coraz bardziej powszechne i występują nawet u 80% społeczeństwa. Najczęstszą przyczyną, która prowadzi do tych zaburzeń jest bruksizm. Leczenie polega między innymi na zastosowaniu odpowiednich ćwiczeń, masażów oraz szyn relaksacyjnych.
Przyczyny bruksizmu
Uważa się, iż główną przyczyną bruksizmu jest wpływ stresu i zwiększonego napięcia psycho-emocjonalnego na ośrodkowy układ mięśniowo-nerwowy. Pewien wpływ na jego powstawanie mogą mieć czynniki genetyczne, bądź niektóre zespoły neurologiczne. Może on także występować jako uboczny skutek farmakoterapii lub towarzyszyć niektórym chorobom.
Co to jest bruksizm?
Jest to parafunkcja zwarciowa, polegająca na mimowolnym, nawykowym, często nieświadomym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami. Przebiega z okresami zaostrzeń, wpływając często nie tylko miejscowo na narząd żucia, ale również na inne narządy i układy organizmu człowieka. Może również występować razem z innymi parafunkcjami, co powoduje nasilenie jego negatywnego wpływu.
Objawy bruksizmu
Bóle głowy, karku, szumy uszne, uczucie wysadzania gałki ocznej, przerost oraz ból mięśni żucia. W obrębie uzębienia objawami są: tarczki wytarcia, obnażenia szyjek zębowych, pęknięcia szkliwa. Charakterystyczne są również ubytki klinowe, które powstają w okolicy szyjek zębów. W obrębie przyzębia mają miejsce recesje dziąseł. Może również występować anemizacja błony śluzowej języka, warg lub policzków w obrębie linii zgryzu.
Umów się na konsultację
Zadzwoń w celu wybrania odpowiedniego dla siebie terminu.
Najczęściej zadawane pytania przez naszych pacjentów:
Czym różni się plomba światłoutwardzalna od amalgamatowej?
Wypełnienie światłoutwardzalna nie przebarwia zęba tak jak plomba amalgamatowa, można nią także odbudować większy ubytek z zachowaniem szczelności i naturalnego wyglądu zęba.
Dlaczego po znieczuleniu nie powinno się jeść?
Znieczulenie obejmuje poza łukiem zębowym policzek i wargę, tym samym stwarzając ryzyko bezwiednego przygryzienia i uszkodzenia opisywanych części twarzy.
Czy dbając o zęby i higienę ustną jest mi potrzebne usuwanie kamienia i osadu u stomatologa?
Szczotka, nić stomatologiczna, ani płyn do płukania nie zawsze wystarczają do pozbycia się kamienia i osadu. Problem dotyczy 90% Polaków. Jedyną formą skutecznego pozbycia sie kamienia jest skaler ultradźwiękowy, a osadu specjalnymi szczoteczkami dostępnymi w gabinecie. Oczyszczone zęby warto pokryć lakierem fluorowym.
Czy środki znieczulające są bezpieczne?
W naszym gabinecie pracujemy ze środkami znieczulającymi najnowszej generacji, przy których ryzyko uczulenia jest znikome.
Czy ciąża jest przeciwwskazaniem do leczenia stomatologicznego?
Ciąża nie musi być przeciwwskazaniem do leczenia stomatologicznego. Najlepszym okresem do leczenia i znieczulenia jest drugi trymestr ciąży.