Stomatologia zachowawcza

Zachowaj piękny uśmiech

Stomatologia zachowawcza zajmuje się przede wszystkim zapobieganiem i leczeniem próchnicy zębów.  Podstawowym jej celem jest utrzymanie dobrego stanu uzębienia, zachowanie żywotności zębów i ich estetycznego wyglądu. Nauczymy Cię jak dbać o zęby, by jak najdłużej cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.

Stomatologia ogólna zapewnia szeroki zakres zabiegów, których celem jest profilaktyka chorób zębów oraz leczenie powstałych ubytków próchniczych. Dowiedz się więcej o materiałach i znieczuleniach stosowanych w Alfadent:

1

Materiały stomatologiczne w Alfadent

Wypełnienia kompozytowe – najczęściej stosowane, można je dobrać pod kolor zęba. Wyróżniamy dwa rodzaje wypełnień kompozytowych: z użyciem materiałów światłoutwardzanych i chemoutwardzanych. Doskonale przylegają do zachowanych tkanek, dzięki czemu możliwe jest oszczędne opracowanie ubytku
2

Znieczulenia

Wizyta u dentysty nie musi wiązać się z bólem w trakcie usuwania ubytków próchniczych oraz innych interwencji stomatologa. Dzięki znieczuleniu zdecydowana większość zabiegów może przebiegać bez dodatkowych trudności dla pacjenta. W naszym gabinecie stosujemy trzy rodzaje znieczuleń. Znieczulenie nasiękowe jest najbardziej powszechnym znieczuleniem miejscowym stosowanym w stomatologii. Pacjent jest świadomy podczas zabiegu, ale nie czuje bólu. Znieczulenie polega na wstrzyknięciu środka uśmierzającego ból pod błonę śluzową jamy ustnej, w pobliżu korzenia zęba, który będzie leczony. W ten sposób blokowane są nerwy obecne w zębinie, co sprawia, że pacjent nie ma żadnych dolegliwości bólowych. Znieczulenie przewodowe polega na aplikacji leku uśmierzającego ból w okolicy pnia nerwów. Dlatego pacjent czasowo nie odczuwa nie tylko dyskomfortu, ale również zimna, ciepła i dotyku. Czas działania znieczulenia jest różny – zazwyczaj nie dłuższy niż cztery godziny. Znieczulenie powierzchniowe
może Ci pomóc jeśli chcesz skorzystać ze znieczulenia nasiękowego lub przewodowego, ale boisz się ukłucia igły. Znieczulenie powierzchniowe polega na rozprowadzeniu żelu lub aerozolu na powierzchni śluzówki jamy ustnej. Najczęściej stosuje się je przed ukłuciem igłą lub podczas usuwania zębów mlecznych.

Zaburzenia czynnościowe układu ruchowego narządu żucia

To drugie, zaraz po próchnicy zębów, najczęstsze schorzenie w stomatologii. Obecnie uważa się, że są one coraz bardziej powszechne i występują nawet u 80% społeczeństwa. Najczęstszą przyczyną, która prowadzi do tych zaburzeń jest bruksizm. Leczenie polega między innymi na zastosowaniu odpowiednich ćwiczeń, masażów oraz szyn relaksacyjnych.

Przyczyny bruksizmu

Uważa się, iż główną przyczyną bruksizmu jest wpływ stresu i zwiększonego napięcia psycho-emocjonalnego na ośrodkowy układ mięśniowo-nerwowy. Pewien wpływ na jego powstawanie mogą mieć czynniki genetyczne, bądź niektóre zespoły neurologiczne. Może on także występować jako uboczny skutek farmakoterapii lub towarzyszyć niektórym chorobom.

Co to jest bruksizm?

Jest to parafunkcja zwarciowa, polegająca na mimowolnym, nawykowym, często nieświadomym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami. Przebiega z okresami zaostrzeń, wpływając często nie tylko miejscowo na narząd żucia, ale również na inne narządy i układy organizmu człowieka. Może również występować razem z innymi parafunkcjami, co powoduje nasilenie jego negatywnego wpływu.

Objawy bruksizmu

Bóle głowy, karku, szumy uszne, uczucie wysadzania gałki ocznej, przerost oraz ból mięśni żucia. W obrębie uzębienia objawami są: tarczki wytarcia, obnażenia szyjek zębowych, pęknięcia szkliwa. Charakterystyczne są również ubytki klinowe, które powstają w okolicy szyjek zębów. W obrębie przyzębia mają miejsce recesje dziąseł. Może również występować anemizacja błony śluzowej języka, warg lub policzków w obrębie linii zgryzu.

Umów się na konsultację

Zadzwoń w celu wybrania odpowiedniego dla siebie terminu.

Najczęściej zadawane pytania przez naszych pacjentów:

Czym różni się plomba światłoutwardzalna od amalgamatowej?

Wypełnienie światłoutwardzalna nie przebarwia zęba tak jak plomba amalgamatowa, można nią także odbudować większy ubytek z zachowaniem szczelności i naturalnego wyglądu zęba.

Dlaczego po znieczuleniu nie powinno się jeść?

Znieczulenie obejmuje poza łukiem zębowym policzek i wargę, tym samym stwarzając ryzyko bezwiednego przygryzienia i uszkodzenia opisywanych części twarzy.

Czy dbając o zęby i higienę ustną jest mi potrzebne usuwanie kamienia i osadu u stomatologa?

Szczotka, nić stomatologiczna, ani płyn do płukania nie zawsze wystarczają do pozbycia się kamienia i osadu. Problem dotyczy 90% Polaków. Jedyną formą skutecznego pozbycia sie kamienia jest skaler ultradźwiękowy, a osadu specjalnymi szczoteczkami dostępnymi w gabinecie. Oczyszczone zęby warto pokryć lakierem fluorowym.

Czy środki znieczulające są bezpieczne?

W naszym gabinecie pracujemy ze środkami znieczulającymi najnowszej generacji, przy których ryzyko uczulenia jest znikome.

Czy ciąża jest przeciwwskazaniem do leczenia stomatologicznego?

Ciąża nie musi być przeciwwskazaniem do leczenia stomatologicznego. Najlepszym okresem do leczenia i znieczulenia jest drugi trymestr ciąży.