Problematyczne zęby mogą wymagać interwencji chirurga. Dokładamy wszelkich starań, żeby zabieg stanowił jak najmniejszy dyskomfort a rekonwalescencja przebiegła szybko i bezproblemowo. Profesjonalizm oraz atmosfera naszego gabinetu sprawią, że nie będziesz się niczego obawiać.
Chirurgia stomatologiczna
Zęby zatrzymane
Ząb zatrzymany to prawidłowo, pod względem anatomicznym, wykształcony ząb, który tkwi w kości szczęki lub żuchwy. Może być niewidoczny, bądź częściowo widoczny w jamie ustnej. W praktyce spotykamy się z możliwością zatrzymania każdego zęba, nie tylko zębów mądrości.
Główną przyczyną zatrzymania zębów, najczęściej dolnych ósemek (zębów mądrości) jest brak miejsca w łuku zębowym, co powoduje różnego rodzaju zmiany patologiczne i decyduje o konieczności ich usunięcia. Wskazaniami do operacyjnego usunięcia zębów zatrzymanych, należą m.in. nawracające stany zapalne, ropnie, torbiele zawiązkowe, bóle neuralgiczne oraz próchnica.
Każdy przypadek zatrzymanego zęba należy rozważyć w aspekcie chirurgicznego usunięcia, bądź chirurgiczno – ortodontycznego wprowadzenia zęba do łuku zębowego.
Torbiel
Niekiedy rozwój zęba ma nieprawidłowy przebieg, co prowadzi do powstania tak zwanej torbieli. Torbiel jest ściśle odgraniczoną jamą wypełnioną płynem. Torbiel rośnie podstępnie, wolno i bardzo długo nie daje żadnych objawów.
Duża torbiel stanowi znaczne osłabienie wytrzymałości mechanicznej kości, w skrajnej sytuacji może doprowadzić nawet do jej złamania. Torbiel zlokalizowana na pantomogramie powinna zostać wyłuszczona wraz z zębem przyczynowym.
Resekcja wierzchołka korzenia
Polega na usunięciu wierzchołka korzenia oraz znajdujących się przy nim zmian zapalnych. Zabieg ten jest wykonywany w przypadku utrzymywania się stanu zapalnego pomimo prawidłowego leczenia endodontycznego.
Polega on na nacięciu błony śluzowej w okolicy wierzchołka korzenia, wycięciu okienka kostnego a następnie odcięcia zmienionego chorobowo wierzchołka korzenia przy pomocy wiertła. Przecięta błona śluzowa zostaje zaopatrzona szwami. Szwy usuwa się po 7 dniach.
Podcięcie wędzidełka wargi górnej lub wędzidełka języka
Wędzidełko jest pasmem tkanki łącznej pomiędzy wargą a dziąsłem (wędzidełko wargi górnej), a w przypadku wędzidełka języka – znajduje się pod językiem. Kiedy wędzidełko jest krótkie i nieprawidłowo przyczepione może powodować odsłonięcie szyjek zębowych, powstanie tzw. diastemy – przerwy między zębami przednimi, a w przypadku zbyt krótkiego wędzidełka podjęzykowego mogą wystąpić trudności w wymawianiu głosek sz, ż, cz, dż, r
Plastyka dziąsła/podłoża protetycznego
Przed protezowaniem pacjenta wykonujemy plastykę tkanek miękkich oraz kości celem polepszenia przylegania i utrzymania protez ruchomych (np. usunięcie przerośniętego wału podniebiennego, fałdów włóknistych, narośli kostnych na wyrostkach).
Plastyka połączenia ustno-zatokowego
Połączenie ustno-zatokowe może wystąpić po usunięciu górnych zębów przedtrzonowych i trzonowych, których korzenie tkwią w zatoce szczękowej. Dokładne zamknięcie zatoki szczękowej znacznie minimalizuje ryzyko późniejszych powikłań, obejmujących m.in. zabiegi operacyjne zatoki szczękowej.
Cierpisz na dentofobię, czyli paniczny strach przed wizytą u dentysty? Nie martw się, jesteśmy tutaj po to, aby Ci pomóc.
W Alfadent specjalizujemy się w przeprowadzaniu zabiegów chirurgicznych w znieczuleniu ogólnym, co oznacza, że możesz przezwyciężyć swoje obawy i otrzymać niezbędną opiekę dentystyczną bez stresu.
Znieczulenie ogólne, znane także jako narkoza, to metoda, która pozwala na kontrolowane i czasowe wyłączenie odruchów, świadomości oraz czucia u pacjenta. Dzięki temu możemy przeprowadzać skomplikowane zabiegi stomatologiczne w sposób komfortowy i bezboleśnie dla pacjenta.
Co ważne, podczas zabiegu w znieczuleniu ogólnym nie jest konieczna intubacja, co dodatkowo zwiększa komfort pacjenta. Leki znieczulające są podawane dożylnie przez naszych doświadczonych anestezjologów, którzy kontrolują cały proces, zapewniając Ci spokojne i bezpieczne doświadczenie.
Umów się na konsultację chirurgiczną
Zadzwoń w celu wybrania odpowiedniego dla siebie terminu.