Periodontologia

Własne zęby na długo

Periodontologia leczy bardzo poważne schorzenia jamy ustnej. Problemy i choroby związane z przyzębiem mogą doprowadzić nawet do utraty zębów. W jamie ustnej tworzy się stan zapalny, spowodowany nagromadzeniem się bakterii, powstałych na skutek dużych ubytków próchniczych lub kamienia nazębnego. Zarazki powodują nadmierne wytwarzanie kwasu, który jest niebezpieczny dla szkliwa.

1

Przed leczeniem

Zaczynamy od wizyty, podczas której przeprowadzamy wywiad ogólny. To badanie określające poziom zaawansowania paradontozy, instruktaż higieny i określamy motywację pacjenta do wali z chorobą.
2

Higienizacja

Leczenie zaczynamy od usunięcia czynników drażniących (kamień nazębny, osad) oraz fluoryzacji. Przeprowadzamy również korektę nieszczelnych wypełnień. Warunkiem przejścia do fazy właściwej jest odpowiednia higiena pacjenta, dzięki której rezultaty leczenia mogą być podtrzymane przez długi okres czasu, stad ilość wizyt na tym etapie często zależy od współpracy z pacjentem.
3

Leczenie

Leczenie polega na dokładnym oczyszczeniu zakażonej powierzchni korzenia w znieczuleniu za pomocą narzędzi ręcznych z płukaniem środkami przeciwbakteryjnymi. Umożliwia to regenerację dziąsła, spłycenie kieszonek przez obkurczenie dziąseł i eliminację stanu zapalnego dziąsła i kości.
4

Wizyty kontrolne

Po leczeniu w zależności od wyjściowego stanu zaawansowania jak i współpracy pacjenta wizyty kontrolne odbywają się co 3 do 6 miesięcy. Wizyta obejmuje usuwanie złogów z polerowaniem, fluoryzację oraz czasami czyszczenie kieszonek resztkowych.

Periodontologią w naszym gabinecie zajmują się:

Lekarz Stomatolog

Anna Szczepańska

Ukończyła Oddział Stomatologii Śląskiej Akademii Medycznej w roku 2009. W naszym gabinecie zajmuje się stomatologią zachowawczą, protetyką oraz implantologią. Szczególny nacisk kładzie na podnoszenie kwalifikacji zawodowych z tej dziedziny .Ukończyła Curriculum Implantologii Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego. Jest członkiem DGOI (Deutsche Geselschaft fuer Orale Implantologie) i ICOI (International Congress of Oral implantologists) Dzięki biegłej znajomości języka niemieckiego prowadzi leczenie pacjentów zagranicznych.
Chirurg szczękowo-twarzowy

dr Bartłomiej Borowski

Absolwent Wydziału Lekarskiego Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wydziału Lekarsko – Stomatologicznego Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista chirurgii szczękowo – twarzowej. Zajmuje się chirurgią stomatologiczną, chirurgią periodontologiczną oraz implantologią.

Umów się na konsultację periodontologiczną

Zadzwoń w celu wybrania odpowiedniego dla siebie terminu.

Skracanie zbyt długich zębów

Zabieg polegający na pokrywaniu osłoniętego korzenia przez pobraną z podniebienia tkankę. Zęby ulegają wydłużeniu przez cofanie się dziąsła najczęściej w wyniku złej metody szczotkowania lub przez stan zapalny dziąsła. Pokrycie odsłoniętego korzenia czyli tzw recesji znosi nadwrażliwość szyjek zębowych, chroni przed próchnicą korzenia i znacznie polepsza estetykę uśmiechu.

Uzupełnianie ubytków kości i dziąsła

Polega na zastosowaniu materiału kosciozastępczego, który odbudowuje utraconą kość w procesie paradontozy. Uzupełnianiu podlegają tzw. ubytki pionowe, które najczęściej występują w przypadku przechylenia zęba w stronę luki po usuniętym zębie, przy stłoczeniach zębów lub przy przeciążeniach w zgryzie. Zastosowany materiał kościozastępczy wymaga zastosowania specjalnej błony kolagenowych celem odseparowania materiału od środowiska jamy ustnej.

Szynowanie rozchwianych zębów

W przypadku znacznej ruchomości zębów zwłaszcza w przednim odcinku łuku dolnego można po terapii wstępnej zespolić ze sobą ruchome zęby za pomocą estetycznej szyny z włókna szklanego. Nie wymaga to szlifowania zębów jak pod korony protetyczne a jedynie wykonanie niewielkiego rowka od strony języka i zespolenie szyny z użyciem materiału kompozytowego. Dzięki temu poprawia się funkcjonalność bez pogorszenia estetyki.

Periodontologiczne wydłużenie korony

Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym polega na odsłonięciu zęba przez zmniejszenie wysokości kości. Dziąsło jest zszywane w odpowiednim miejscu a szwy są usuwane po 7. dniach.

Najczęściej zadawane pytania przez naszych pacjentów:

Jakie leczenie przewidywane jest w przypadku zaawansowanych chorób przyzębia i błony śluzowej?

W zaawansowanych przypadkach leczenie wymaga kontynuacji poprzez leczenie specjalistyczne. Polega ono m.in. na uzupełnieniu ubytków kostnych materiałem kościozastępczym lub na zabiegu wycięcia dziąsła i opracowanie korzenia pod kontrolą wzroku (tzw. zabieg płatowy) w celu usunięcia głębokich kieszonek resztkowych.

Jakie objawy mogą świadczyć o tzw. paradontozie?

Obecność kamienia nazębnego, zaczerwienienie i krwawienie dziąseł, ruchomość i przemieszczanie się zębów, odsłanianie powierzchni korzenia, nieprzyjemny zapach z ust. Osoby palące i takie, których członkowie rodziny cierpieli lub cierpią na paradontozę to grupa podwyższonego ryzyka paradontozy.

Czy choroby przyzębia dotyczą tylko pacjentów w starszym wieku?

Nie, najczęściej pierwsze objawy paradontozy można rozpoznać u pacjentów między 20 a 30 rokiem życia. Przez to, że choroba często przebiega bez nasilonych objawów pacjenci najczęściej zgłaszają się przy znacznym zaawansowaniu choroby gdzie mogą być już wymagane bardziej skomplikowane procedury leczenia.

Co to są otwierające się szyjki zębowe?

To choroba cywilizacyjna. Polega na obniżaniu się linii dziąsła przy jednym lub grupie zębów i odsłanianiu się powierzchni korzeni zębowych. Recesja dziąseł nie oznacza zapalenia przyzębia popularnie zwanego paradontozą.

Kiedy stosuje się zabieg wydłużania zbyt krótkich zębów?

W przypadku głębokiego złamania zęba w odcinku bocznym uzębienia (z przodu metodą z wyboru jest ortodontyczne wysunięcie zęba), próchnicy sięgającej głęboko pod dziąsło, korekty uśmiechu dziąsłowego, gdy zęby pacjenta są bardzo krótkie i widać dużą ilość dziąsła podczas uśmiechu oraz przed założeniem korony protetycznej gdy ząb własny jest za krótki.

Kiedy stosowany jest zabieg uzupełniania dziąsła?

Zabieg uzupełniania dziąsła jest stosowany w przypadku jego dużego zaniku, co ma miejsce po ekstrakcji zęba i znacznym obkurczeniu rany. W sytuacji, gdy pacjent rozważa uzupełnienie miejsca po brakującym zębie mostem protetycznym można z zastosowaniem tkanki pobranej z podniebienia odtworzyć utracone dziąsło po ekstrakcji i uzyskać naturalny wygląd tzn. iluzje zęba wyrastającego z dziąsła.