Periodontologia leczy bardzo poważne schorzenia jamy ustnej. Problemy i choroby związane z przyzębiem mogą doprowadzić nawet do utraty zębów. W jamie ustnej tworzy się stan zapalny, spowodowany nagromadzeniem się bakterii, powstałych na skutek dużych ubytków próchniczych lub kamienia nazębnego. Zarazki powodują nadmierne wytwarzanie kwasu, który jest niebezpieczny dla szkliwa.
Periodontologia

Periodontologią w naszym gabinecie zajmują się:
Umów się na konsultację periodontologiczną
Zadzwoń w celu wybrania odpowiedniego dla siebie terminu.
Skracanie zbyt długich zębów
Zabieg polegający na pokrywaniu osłoniętego korzenia przez pobraną z podniebienia tkankę. Zęby ulegają wydłużeniu przez cofanie się dziąsła najczęściej w wyniku złej metody szczotkowania lub przez stan zapalny dziąsła. Pokrycie odsłoniętego korzenia czyli tzw recesji znosi nadwrażliwość szyjek zębowych, chroni przed próchnicą korzenia i znacznie polepsza estetykę uśmiechu.
Uzupełnianie ubytków kości i dziąsła
Polega na zastosowaniu materiału kosciozastępczego, który odbudowuje utraconą kość w procesie paradontozy. Uzupełnianiu podlegają tzw. ubytki pionowe, które najczęściej występują w przypadku przechylenia zęba w stronę luki po usuniętym zębie, przy stłoczeniach zębów lub przy przeciążeniach w zgryzie. Zastosowany materiał kościozastępczy wymaga zastosowania specjalnej błony kolagenowych celem odseparowania materiału od środowiska jamy ustnej.
Szynowanie rozchwianych zębów
W przypadku znacznej ruchomości zębów zwłaszcza w przednim odcinku łuku dolnego można po terapii wstępnej zespolić ze sobą ruchome zęby za pomocą estetycznej szyny z włókna szklanego. Nie wymaga to szlifowania zębów jak pod korony protetyczne a jedynie wykonanie niewielkiego rowka od strony języka i zespolenie szyny z użyciem materiału kompozytowego. Dzięki temu poprawia się funkcjonalność bez pogorszenia estetyki.
Periodontologiczne wydłużenie korony
Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym polega na odsłonięciu zęba przez zmniejszenie wysokości kości. Dziąsło jest zszywane w odpowiednim miejscu a szwy są usuwane po 7. dniach.
Najczęściej zadawane pytania przez naszych pacjentów:
Jakie leczenie przewidywane jest w przypadku zaawansowanych chorób przyzębia i błony śluzowej?
W zaawansowanych przypadkach leczenie wymaga kontynuacji poprzez leczenie specjalistyczne. Polega ono m.in. na uzupełnieniu ubytków kostnych materiałem kościozastępczym lub na zabiegu wycięcia dziąsła i opracowanie korzenia pod kontrolą wzroku (tzw. zabieg płatowy) w celu usunięcia głębokich kieszonek resztkowych.
Jakie objawy mogą świadczyć o tzw. paradontozie?
Obecność kamienia nazębnego, zaczerwienienie i krwawienie dziąseł, ruchomość i przemieszczanie się zębów, odsłanianie powierzchni korzenia, nieprzyjemny zapach z ust. Osoby palące i takie, których członkowie rodziny cierpieli lub cierpią na paradontozę to grupa podwyższonego ryzyka paradontozy.
Czy choroby przyzębia dotyczą tylko pacjentów w starszym wieku?
Nie, najczęściej pierwsze objawy paradontozy można rozpoznać u pacjentów między 20 a 30 rokiem życia. Przez to, że choroba często przebiega bez nasilonych objawów pacjenci najczęściej zgłaszają się przy znacznym zaawansowaniu choroby gdzie mogą być już wymagane bardziej skomplikowane procedury leczenia.
Co to są otwierające się szyjki zębowe?
To choroba cywilizacyjna. Polega na obniżaniu się linii dziąsła przy jednym lub grupie zębów i odsłanianiu się powierzchni korzeni zębowych. Recesja dziąseł nie oznacza zapalenia przyzębia popularnie zwanego paradontozą.
Kiedy stosuje się zabieg wydłużania zbyt krótkich zębów?
W przypadku głębokiego złamania zęba w odcinku bocznym uzębienia (z przodu metodą z wyboru jest ortodontyczne wysunięcie zęba), próchnicy sięgającej głęboko pod dziąsło, korekty uśmiechu dziąsłowego, gdy zęby pacjenta są bardzo krótkie i widać dużą ilość dziąsła podczas uśmiechu oraz przed założeniem korony protetycznej gdy ząb własny jest za krótki.
Kiedy stosowany jest zabieg uzupełniania dziąsła?
Zabieg uzupełniania dziąsła jest stosowany w przypadku jego dużego zaniku, co ma miejsce po ekstrakcji zęba i znacznym obkurczeniu rany. W sytuacji, gdy pacjent rozważa uzupełnienie miejsca po brakującym zębie mostem protetycznym można z zastosowaniem tkanki pobranej z podniebienia odtworzyć utracone dziąsło po ekstrakcji i uzyskać naturalny wygląd tzn. iluzje zęba wyrastającego z dziąsła.