Zdrowy uśmiech to Twoja wizytówka

Profilaktyka w stomatologii odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy zębów, chorobom przyzębia oraz innym chorobom zębów i jamy ustnej. Odpowiednia higiena pozwala na zachowanie zdrowego uzębienia i pięknego uśmiechu do późnej starości.

Stomatologia estetyczna

Wybielanie zębów

Jednym ze sposobów poprawy estetyki uzębienia jest zmiana naturalnego koloru zębów. Wybielanie zębów w ,,Alfadencie’’ przeprowadzamy metodą nakładkową. Leczenie polega na noszeniu specjalnie wykonanych i dopasowanych do zębów nakładek, do których pacjent wprowadza specjalny żel wybielający i zakłada według zaleceń stomatologa. Wybielanie zębów trwa ok. 14 dni i daje najlepsze rezultaty.

Zabieg płynną żywicą ICON

ICON to preparat leczniczy, dzięki któremu skutecznie leczymy początki próchnicy na etapie brudnych plam. Nie trzeba znieczulać zęba, wystarczy powlec zainfekowany obszar preparatem. W efekcie odtwarzamy naturalny kolor zęba, pozbawiając go brzydkich, brudnych plam. Wystarczy jeden zabieg aby uzyskać pożądany rezultat.

Zabiegi profilaktyczne

Usuwanie kamienia - skaling

To zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego za pomocą specjalnego skalera ultradźwiękowego. Jego końcówka drgając z dużą częstotliwością z jednoczesnym chłodzeniem wodnym powoduje rozbijanie i odpadanie od zębów złogów kamienia oraz eliminacje baterii. Skaling powinien być wykonywany 1-2 razy w roku, lub częściej w przypadku stanów zapalnych dziąseł.

Piaskowanie zębów

To zabieg, w którym przy pomocy strumienia specjalnego piasku stomatologicznego usuwa się z powierzchni szkliwa osad i przebarwienia powstające na skutek przede wszystkim palenia papierosów, jak również spożywania pokarmów i napojów (w szczególności kawy i herbaty). Po zabiegu wszystkie zęby można zabezpieczyć specjalnym preparatem wzmacniającym strukturę zębów.

Fluoryzacja

To zabieg polegający na bezpośrednim pokryciu szkliwa zębów środkami zawierającymi dużą dawkę fluoru.Zabieg fluoryzacji jest stosowany w celu wspierania remineralizacji szkliwa, czyli jego odbudowie i wzmocnieniu. Aby zabieg fluoryzacji osiągnął oczekiwany efekty, konieczne jest wcześniejsze usunięcie kamienia nazębnego oraz osadu, czyli wykonanie skalingu i piaskowania zębów. Dopiero wtedy, fluor w największym stopniu dotrze do wszystkich powierzchni naszych zębów.

Lakowanie zębów

To zabieg polegający na wypełnianiu bruzd i zagłębień na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych substancją na bazie żywic. Celem tego zabiegu jest uszczelnienie anatomicznych bruzd i szczelin w zębach, tak by uniemożliwić wnikanie w nie bakteriom będącym przyczyną próchnicy.

W naszym gabinecie przeprowadzamy pakiety higienizacyjne obejmujące: skaling, piaskowanie i fluoryzację. Wykonują je wykwalifikowane higienistki stomatologiczne:

Higienistki stomatologiczne

Anna Stachuła i Malwina Kisielewska

Higienistki stomatologiczne

Agnieszka Basiaga i Monika Żurawny

Umów się na konsultację stomatologiczną

Zadzwoń aby wybrać dogodny dla siebie termin.

Najczęściej zadawane pytania przez naszych pacjentów:

Czym różni się plomba światłoutwardzalna od amalgamatowej?

Wypełnienie światłoutwardzalna nie przebarwia zęba tak jak plomba amalgamatowa, można nią także odbudować większy ubytek z zachowaniem szczelności i naturalnego wyglądu zęba.

Czy środki znieczulające są bezpieczne?

W naszym gabinecie pracujemy ze środkami znieczulającymi najnowszej generacji, przy których ryzyko uczulenia jest znikome.

Dlaczego po znieczuleniu nie powinno się jeść?

Znieczulenie obejmuje poza łukiem zębowym policzek i wargę, tym samym stwarzając ryzyko bezwiednego przygryzienia i uszkodzenia opisywanych części twarzy.

Czy ciąża jest przeciwwskazaniem do leczenia stomatologicznego?

Ciąża nie musi być przeciwwskazaniem do leczenia stomatologicznego. Najlepszym okresem do leczenia i znieczulenia jest drugi trymestr ciąży.

Czym jest kamień nazębny?

Kamień, czyli złogi nazębne to formacja składająca się ze zmineralizowanych resztek pokarmowych, elementów śliny oraz różnego rodzaju szkodliwych bakterii, które osadzają się na zębach w okolicy dziąseł (zarówno nad, jak i pod dziąsłowo). Przyczyny jego powstawania są rozmaite, jednak główne znaczenie ma tutaj niedokładne szczotkowanie zębów.

Skąd się bierze kamień nazębny i jakie mogą być jego konsekwencje?

Obecność kamienia nazębnego oraz niewłaściwa higiena są głównymi przyczynami zapalenia dziąseł i przyzębia. Tego typu zaniedbania prowadzą do ich stanu zapalnego i krwawienia w konsekwencji do paradontozy, czyli choroby która powoduje rozchwianie zębów, a w dłuższej perspektywie ich utratę.

Jak usuwamy kamień nazębny?

Kamień nazębny usuwany jest za pomocą specjalnego skalera ultradźwiękowego. Jego końcówka drgając z dużą częstotliwością z jednoczesnym chłodzeniem wodnym powoduje rozbijanie i odpadanie od zębów złogów kamienia oraz eliminacje bakterii.

Na czym polega piaskowanie, czyli usuwanie osadu oraz przebarwień? Jak walczyć z efektami kawy i papierosów?

Jest to zabieg, w którym przy pomocy strumienia specjalnego piasku stomatologicznego usuwa się z powierzchni szkliwa osad i przebarwienia powstające na skutek przede wszystkim palenia papierosów, jak również spożywania pokarmów i napojów (w szczególności kawy i herbaty). Po zabiegu wszystkie zęby można zabezpieczyć specjalnym preparatem wzmacniającym strukturę zębów.

Jak często należy usuwać kamień nazębny i osad?

Zależy to od szybkości ich powstawania. Najpowszechniej stosowaną normą jest usuwanie kamienia nazębnego i osadu raz na 6-12 miesięcy. Jednak osoby palące, spożywające duże ilości kawy lub herbaty mogą potrzebować skalingu i piaskowania częściej, raz na trzy miesiące. Z kolei osoby u, których nie występuje tendencja do odkładania się kamienia nazębnego i osadu, mogą wykonywać te zabiegi rzadziej niż raz na rok. Najlepszym rozwiązaniem są regularne przeglądy stomatologiczne co pół roku, podczas których stomatolog oceni, czy zęby kwalifikują się do skalingu czy piaskowania.

Na czym polega zabieg lakowania?

Zabieg wykonywany jest w zdrowych zębach stałych, jak również mlecznych. Polega on na pokryciu specjalnym uszczelniaczem (lakiem) bruzd, szczelin i zagłębień w poszczególnych zębach. Najczęściej lakuje się powierzchnie żujące w zębach trzonowych stałych i mlecznych. Miejsca te, ze względu na budowę anatomiczną, sprzyjają zaleganiu resztek pokarmowych. Są także bardzo trudne do oczyszczenia, szczególnie dla dzieci. Dzięki lakowaniu eliminuje się możliwość rozwoju próchnicy w trudno dostępnych miejscach. Lakowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy nawet w 90%. Zęby prawidłowo zalakowane stają się prawie całkowicie odporne na najczęściej występującą formę próchnicy. Gładka powierzchnia laku umożliwia łatwiejszą higienę jamy ustnej. Zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Na czym polega zabieg fluoryzacji?

Zabieg polega ona na bezpośrednim pokryciu szkliwa zębów środkami zawierającymi dużą dawkę fluoru.
Zabieg fluoryzacji jest stosowany w celu wspierania remineralizacji szkliwa, czyli jego odbudowie i wzmocnieniu.

Co należy zrobić przed zabiegiem fluoryzacji?

Aby zabieg fluoryzacji osiągnął oczekiwany efekty, konieczne jest wcześniejsze usunięcie kamienia nazębnego oraz osadu, czyli wykonanie skalingu i piaskowania zębów. Dopiero wtedy, fluor w największym stopniu dotrze do wszystkich powierzchni naszych zębów.