Endodoncja

Leczenie endodontyczne

Leczenie endodontyczne – zwane potocznie leczeniem kanałowym, jest zabiegiem z zakresu stomatologii zachowawczej zajmującym się leczeniem chorób miazgi zęba oraz tkanek otaczających korzeń zęba.

Leczenie endodontyczne polega na usunięciu zainfekowanych tkanek (nerwu), poszerzeniu światła kanału, zdezynfekowaniu przy użyciu odpowiednich środków chemicznych kanałów i szczelnym wypełnieniu powstałej przestrzeni.

Do leczenia kanałowego wykorzystujemy:

Diagnostykę rentgenowską, która umożliwia postawienie wstępnego rozpoznania stanu zęba oraz kontrolę przeprowadzonego leczenia

Mikroskop zabiegowy Opti Pico marki Zeiss zapewniający dużą dokładność leczenia

endometry Raypex 6 marki VDW pozwalającę na precyzyjny pomiar długości kanału

Mikroskop w stomatologii umożliwia:

odnalezienie głównych oraz dodatkowych ujść kanałów — często niewidocznych „gołym okiem”

skrócenie okresu leczenia kanałowego

usunięcie złamanych narzędzi z systemu kanałowego zęba

zamknięcie perforacji zlokalizowanych w komorze lub korzeniu zęba

leczenie resorpcji koronowych i korzeniowych

zabiegi mikrochirurgicznej resekcji wierzchołków korzenia

W naszym gabinecie leczeniem kanałowym pod mikroskopem zajmuje się:

lek. dent.

Mikołaj Kominko

Absolwent Oddziału Lekarsko-Dentystycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Interesuje się endodoncją, protetyką oraz stomatologią estetyczną. Nieustannie poszerza swoją wiedzę oraz umiejętności biorąc udział w licznych kursach i szkoleniach. Zawsze szuka optymalnych rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta. Konsekwentnie podąża za najnowszymi rozwiązaniami w stomatologii, zapewniając wysoki komfort leczenia.

Umów się na konsultację implantologiczną

Zadzwoń w celu wybrania odpowiedniego dla siebie terminu.

Najczęściej zadawane pytania przez naszych pacjentów:

Co to jest implant?

Implant to jest niewielka śruba, która zastępuje korzeń zęba. Implant to nie jest pełny ząb. Jest początkiem rekonstrukcji zęba. Do implantu (śrubki) przytwierdzona jest porcelanowa korona.

Czy po zabiegu będę odczuwać ból?

Przez kilka dni po zabiegu operowana okolica może być wrażliwa, poza tym może pojawić się niewielki obrzęk. Wielu pacjentów nie potrzebuje następnego dnia żadnych środków przeciwbólowych.

Jak długo będą służyć protezy na implantach?

To zależy w dużej mierze od higieny jamy ustnej ich właściciela. Dobra higiena i regularne wizyty kontrolne połączone z profesjonalnym czyszczeniem zębów pozwolą korzystać z uzupełnień protetycznych przez długi czas.

Czy palacze mogą mieć wszczepione implanty?

Tak, jednak muszą pamiętać, że palenie to czynnik ryzyka powodujący, że uzupełnienia protetyczne na implantach będą miały krótszą żywotność.